Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sistemler ve Enerji Türleri-Uygulama Soruları  (Okunma Sayısı 4609 defa)
beyazzambak54
Normal Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 09 Ekim 2010, 23:05:06 »

Umarım faydalı olur.
cemcemegunel
Özel Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2010, 23:23:02 »

emeğine sağlık ellerin dert görmesin hocam
toledo
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2010, 22:44:31 »

yeni müfredatta kalorimetre ve ısı ile ilgili problemler yok.verdiğiniz sorular eski müfredata ait.
beyazzambak54
Normal Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2010, 23:39:19 »

DEĞERLİ TOLEDO;
İNŞALLAH SİZLER BU TARZ ETKİNLİKLERİN DAHA GÜZELLERİNİ HAZIRLAR VE PAYLAŞIMA SUNARSINIZ...
ELEŞTİRİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...
cheme80
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2010, 23:14:45 »

Değerli arkadaşlarım.Bildiğimiz üzere 11.sınıf müfredatı bu sene itibariyle değişti ve artık kimyasal reaksiyonlarda enerji konusunu işlerken termodinamik yasalarını tüm hatlarıyla inceliyoruz.ama hazırlanan kaynak kitaplara baktığımızda bir çoğunun MEB müfredatına uygun olmadığını görüyoruz.Çünkü bazı kaynak kitaplarda yorum yanlışlarıyla karşılaşırken bazı kitaplarda müfredattan kalkan konuların da tekrardan işlendiğini görüyoruz.Örneğin kalorimetre kapları(Q=mc(t2-t1),Q=mL ) .bu konu MEb 11.sınıf kimya kitabında yok artık.Fakat kaynak kitapları hazırlayan akadaşla ne olur ne olmaz diye tıpkı geçen senelerde 9. ve 10.sınıf kitaplarının hazırlanmasında olduğu gibi bir çok gereksiz konuyu kaynak kitaplara almışlar.Bu da öğrencilerin konuları tekrar ederken müfredat dışı kavramlarla ve sorularla karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır.Örneğin 9.sınıf konularının içerisinde Van der Waals bağlarının geçtiği sorulara kaynak kitaparda rastlayan bir öğrencinin hemen kafası karışabiliyor.Ayrıca ygs ve lys kitaplarına baktığımızda bölüm olarak hala "madde ve özellikleri" konusunun işlendiğini görüyoruz.Kişisel fikrim ilk bölüm olarak "Kimyanın Gelişimi" konusunun olması gerektiğidir.Çünkü geçen sene ygs de çıkan 2-3 soru 9.sınıf Kimyanın Gelişimi ünitesiyle ilgii konulardan çıktı.Tabi kaynak kitaplarda konular hangi sırayla ve hangi içerikle işleniyorsa bir çok dersane de konuları öss sistemi ve eski müfredata göre işlemeye devam etmektedir.Örneğin öğrencilerimden aldığım tepkiler doğrultusunda çoğu dersanede 11.sınıfta evren , sistem , ortam ,termodinamik yasaları,istemlilik ve entropi konularına değinilmeden direk entalpi konusundan giriş yapıldığını görüyoruz.Bu ve bunun gibi birçok yanlış uygulama yapılmaya devam edilmektedir.Bu konu hakkında neler düşündüğünüzü bilmek ister saygılarımı sunarım.
toledo
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2010, 19:57:18 »

Ben yeni müfredatı hazırlayan Prof.Dr.Hamza Yılmaz ve Zerrin Görgün' den yeni müfredatın tanıtımı konusunda seminer almış bir öğretmenim.Seminerde bize söyledikleri ve defalarca tekrarladıkları şey şuydu: yeni müfredatı işlerken ,hazırlanan ve TTKB nin sitesinde yayınlanan müfredat tanıtım programına uyunuz.Programda belirtilen sınırlandırmaları dikkate alınız.
Yani kitaplara değil tanıtım programına bakarak derse girmemiz gerekiyor.Ben seminer aldığım için bu konuda sizlere naçizane fikrimi söylemek istedim.
Fakat gördüğüm kadarıyla müfredat işlenirken çok fazla yanlışlar yapılıyor..Örneğin programda sabit ve katlı oranlar yasasıyla ilgi problem çözülmeyecektir deniyor. ama test kitapları problem dolu.Manometreler konusuna girilmeyecektir deniyor.ama kitaplar manometre dolu.Kalorimetre problemleri keza aynı şekilde.Sanırım programları daha dikkatli incelememiz gerekiyor arkadaşlar.
cheme80
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : 28 Ekim 2010, 13:22:46 »

katılıyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: